Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Nedir?

BETH Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yayınlanan

-

BETH, stake edilmiş ether’in (ETH) Binance üzerindeki tokenlaştırılmış bir versiyonudur. ETH 2.0 Beacon Chain’de staking yapmanın basit bir yoludur. BETH tutarak, Binance’in ETH 2.0 staking node’u tarafından kazanılan staking ödüllerinden pay almaya hak kazanırsınız. Fakat BETH’in kullanım alanı bununla sınırlı değildir. Bu tokenı Binance platformunda ve Binance Smart Chain’de (BSC) farklı birkaç şekilde daha kullanabilirsiniz.

Giriş
Beacon Chain’in Aralık 2020’de kullanıma sunulmasıyla Ethereum ölçeklenebilirliğini iyileştirmeyi amaçlayan yükseltmeler (ETH 2.0) planlandığı şekilde devam ediyor. Dağıtım planının 0. evresi kapsamında, şu anda ETH bu yeni zincir üzerinde stake edilebiliyor. BETH, ETH’lerinizi istediğiniz an çekme özgürlüğünüzü kaybetmeden kolayca ETH staking’i yapmanıza imkan tanıyor.

BETH nedir?
BETH, stake edilmiş ETH’lerin tokenlaştırılmış bir versiyonudur. Her BETH, Binance üzerinde stake edilmiş 1 ETH’yi temsil eder. Peki, Ethereum Proof of Work (PoW) ile çalışmıyor muydu? Şimdilik evet. Fakat Ethereum, ETH 2.0 kapsamında tamamen Proof of Stake’e (PoS) geçecek.
Yükseltmelerin karmaşıklığı nedeniyle ETH 2.0 birkaç evrede kullanıma sunuluyor. İlk adım, yatay bölümlemenin (sharding) tam olarak faaliyete geçmesiyle Eth2’nin temelinde yer alacak Beacon Chain’in kullanıma sunulmasıydı. Beacon Chain çoktan faaliyete geçti ve Mart 2021 itibarıyla 3,5 milyonun üzerinde ETH ile güvene alındı.

Beacon Chain için yatırma sözleşmesi yalnızca tek yönlü çalışır. Bu da kullanıcıların yatırma işlemi yapabileceği, fakat ETH 2.0 tam olarak faaliyete geçene kadar çekim yapamayacağı anlamına gelir ve bu süreç yıllar alabilir. Buna ek olarak, kullanıcıların yatıracağı tutar yalnızca 32 ETH’nin katları olabilir.

Beacon Chain’deki tüm bu ETH’ler şimdiden staking ödülleri kazanmaya başladı. Bu durumda, 32 ETH’niz yoksa ya da çekim yapma özgürlüğünüzü kaybetmemek istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Birçok ETH 2.0 staking havuzundan birine katılabilirsiniz. Bu havuzlardan biri de Binance tarafından sunulmaktadır.

ETH’lerinizi 1’e 1 oranda BETH’ye çevirebilir ve BETH cinsinde staking ödülleri almaya başlayabilirsiniz. Harika, peki ya ETH’lerinizi başka bir yerde kullanmak istiyorsanız ne yapacaksınız? Binance, BETH’lerinizi tekrar ETH’ye dönüştürebileceğiniz bir BETH/ETH spot piyasasına da sahiptir.

BETH nasıl kullanılır?
BETH’yi birkaç farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bunlardan biri BETH’lerinizi Binance’te tutmak ve staking ödülleri kazanmaktır. BETH’lerinizi Binance Smart Chain’e (BSC) çekebilir ve DeFi uygulamalarında da kullanabilirsiniz. Haydi, farklı seçenekleri inceleyelim.

Binance Launchpool ve Liquid Swap’ta BETH
BETH’lerinizi Binance’te tutuyorsanız, bu tokenları ek ödüller kazanmak için kullanabilirsiniz. Örneğin, Launchpool projeleri kimi zaman BETH’yi yatırılabilecek coinlerden biri olarak kullanır. BETH’lerinizi Launchpool’a kilitleyerek Binance’in spot borsasından anında likidite alacak yeni çıkan bir tokendan kazanabilirsiniz.

Binance Liquid Swap’ta BETH
BETH’yi Binance Liquid Swap’ta da kullanabilirsiniz. Örneğin, ETH/BETH likidite havuzuna likidite sağlayarak ödüller kazanabilirsiniz. Ayrıca sadece ETH, sadece BETH ya da her ikisini birden bir likidite havuzuna ekleyebilirsiniz, ama her ikisini de eklemeniz durumunda komisyon ödemezsiniz.

likidite havuzu

Borç alma-verme protokollerinde BETH
Bir diğer seçenek ise Venus gibi bir para piyasasına BETH yatırıp getiri elde etmek ya da BETH’i diğer coinlerden borç almak için teminat olarak kullanmaktır.

PancakeSwap’ta BETH
PancakeSwap’taki BETH/ETH çiftine likidite sağlayabilir ve karşılığında CAKE de kazanabilirsiniz. PancakeSwap Uniswap’a benzer şekilde çalıştığından, iki tokendan eşit değerde sunmak için ETH’nin BSC üzerinde tokenlaştırılmış bir versiyonuna ihtiyacınız olacaktır.
Bu havuza likidite sağlamanın avantajı, BETH ve ETH eşit ya da çok yakın fiyatlara sahip olduğu için diğer havuzlara kıyasla geçici kayba daha az maruz kalacak olmanızdır. Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, geçici kayıp makalemizi okuyabilirsiniz.
Kısacası, BETH ve ETH arasındaki bağıl oynaklık örneğin ETH ve BUSD gibi çiftlere kıyasla çok daha düşük olduğundan geçici kayıp riskiniz daha az olur. Diğer bir deyişle, ETH ve BETH genellikle dar bir fiyat aralığında kaldığından geçici kaybın etkileri de hafiftir.

Getiri toplayıcılarında BETH
Son olarak, BSC üzerindeki getiri toplayıcılarından birinde de BETH’lerinizi kullanabilirsiniz. BETH’lerinizi yatırdığınızda, protokol sizin için otomatik olarak en iyi getiri fırsatlarını bulmaya çalışır. Beefy ve Autofarm, BETH’i destekleyenlere örnek olarak verilebilir.

BETH’in değeri ETH’den yüksek midir?
Her ne kadar her bir BETH stake edilmiş 1 ETH’yi temsil ediyor olsa da Binance üzerindeki BETH/ETH piyasasına bir göz atarsanız, BETH’in ETH ile 1’e 1 oranında işlem görmediğini fark edeceksiniz. Bunun sebebi nedir? Kısa cevap, bu ikisinin aynı varlık olmamasıdır. BETH ve ETH arasındaki fiyat tamamen piyasaya bağlıdır. Hatırlarsanız BETH, stake edilmiş ETH’lerin tokenlaştırılmış bir versiyonudur.
Dolayısıyla BETH, ETH’den farklı etkilere sahiptir. Farklı bir fiyat üzerinden işlem görüyor olduğu gerçeği piyasanın bu tokenın özelliklerine ETH’ye kıyasla farklı bir fiyat biçtiği anlamına gelir. BETH’yi ETH’ye çevirmek şu an için mümkün değildir, bu da BETH’nin ETH’den daha az esnek olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda, sahiplerine staking ödülleri kazanma hakkı sunar.

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.