Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Nedir?

Bitcoin fiyatı kritik dirence yaklaşırken analistlerden uyarı geldi

Yayınlanan

-

Bitcoin (BTC) fiyatı, 10 Kasım tarihinde 70.000 dolara dayanarak tüm zamanların en yüksek değerini elde ettiğinden bu yana düşüş trendinde.

Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre en büyük kripto para birimi, 24 Ocak tarihinde 33.000 dolar seviyesini dip olarak test ettikten sonra yatay sürece girdi. Şu anda düşüş trendi çizgisi ile 37.300 dolardaki geçici destek arasında tutunmaya çalışıyor.

BTC/USDT paritesine ait 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

BTC yatırımcılarının ilk hedefi, grafikte turuncu çizgi ile gösterilen düşüş trendinin üzerine çıkmak. Ancak bunun gerçekleşmesi için öncelikle 37.300 doların net bir desteğe dönüşmesi gerek.

“Kritik direnç 39.200 dolar civarında”
Twitter üzerinde 245 binden fazla takipçisi bulunan Teknikçi Hoca isimli analist, BTC/USD paritesi için kritik seviyesinin 39.200 dolar civarında olduğunu savundu ve “Bu tarz düşüşlerde dip oluşumu biraz zaman alabilir” ifadesini kullandı.

Popüler analistlerden Rekt Capital ise, Bitcoin’in “38.500 dolar direnciyle boğuştuğunu” ve haftalık mum grafiğinin yeşil kapanması için 39.000 dolar seviyesine ulaşılması gerektiğini söyledi.

BTC/USDT paritesine ait günlük grafik. Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatına günlük zaman diliminde bakıldığında, hareketli ortalamaların (MA) net biçimde düşüşte olduğu görülüyor. Göreceli güç endeksi (RSI) verisi de 34 ile aşırı satım bölgesinin eşiğinde. Bu durum, an itibarıyla piyasanın ayılar tarafından yönlendirildiğini gösteriyor.

Boğaların birinci hedefi, 37.300 dolar seviyesini desteğe çevirmenin ötesinde, düşüş trendi çizgisiyle benzer seviyedeki 20 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) (39.246 dolar) değerini aşmak olacaktır.

Bu hamlenin gerçeğe dönüşmesi durumunda 43.776 dolar seviyesinde hesaplanan 50 günlük basit hareketli ortalama (SMA) değeri bir sonraki hedef olabilir.

Diğer taraftan 37.300 dolar desteği tutulamaz ve buranın altında günlük kapanış gelirse, psikolojik 30.000 dolar desteğine kadar derin bir düşüş gelebilir.

Yine yeniden “aşırı korku”

Kripto Korku ve Hırs Endeksi. Kaynak: Alternative.me

BTC/USD paritesinin güncel seviyesinde hala “aşırı korkuya” işaret eden Kripto Kripto Korku ve Hırs Endeksi, 20 değerinde hesaplanıyor. Geçtiğimiz hafta 13 ile dip seviyelere inen gösterge, dün itibarıyla 29 ile “korku” seviyesine çıkmış olsa da yeniden geriledi.

Bu haber yayına hazırlandığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri 1,68 trilyon dolar civarındaydı ve Bitcoin’in piyasa hakimiyeti ise yüzde 41,8 olarak hesaplanıyordu.

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.