Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Haberleri

Bitcoin fiyatı düşünce Microstrategy 146 milyon dolar kaybetti

Yayınlanan

-

Bitcoin (BTC) birikimi 125.051 BTC seviyesine ulaşan, Fortune 500 listesinde yer alan MicroStrategy şirketi, 2021 yılının dördüncü çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı.

Kurumsal yazılım çözümleri sağlayıcısı, Bitcoin varlıklarındaki değer düşüklüğünden kaynaklanan 146,6 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Ani değer düşüklüğünden kaynaklanan zarara ek olarak, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 125 artışla 248 milyon dolar ulaşan şirketin faaliyet giderleri de buna eklendi.

Değer düşüklüğü zararı, varlığın gerçeğe uygun değerindeki düşüşün tetiklediği varlığın satın alma maliyetinde muhasebeleştirilmiş bir azalma anlamına geliyor. Bir varlığın gerçeğe uygun değeri satın alma tutarının altına düştüğünde aradaki fark silinir.

Firma, son altı çeyrekte BTC varlıkları üzerindeki değer düşüklüğü ücretlerinde yaklaşık bir milyar dolar (901 milyon dolar) kaybetti.

MicroStrategy, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) mevcut “Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri” dışı Bitcoin muhasebe yöntemlerini reddetmesinin ardından BTC değer düşüklüğü ücretlerini eklemeye karar verdi. SEC, iş zekası firmasından hisse bazlı tazminat gideri ile değer düşüklüğü kayıp ve kazançlarını satıştan eklemesini istedi.

146,6 milyon dolarlık değer düşüklüğü zararı, aynı çeyrekte BTC alımının yüzde 25’ini oluşturan şirket için en büyük üçüncü zarar kalemi oldu. En yüksek değer düşüklüğü kaybı 2021’in ikinci çeyreğinde yaşanmıştı. O çeyrekte satın alınan toplam BTC değerinin yaklaşık yüzde 80’i kaybedilmişti. MicroStrategy, dördüncü çeyrekte seyreltilmiş bazda 90 milyon dolar veya hisse başına 8,43 dolar net zarar kaydetti.

İlgili: MicroStrategy, 25 milyon dolara 660 BTC daha satın aldı

MicroStrategy şu anda Bitcoin başına ortalama 30.200 dolar fiyatla yaklaşık 3,78 milyar dolar karşılığında satın alınmış toplam 125.051 BTC’ye sahip.

Microstrategy, finansal riskten korunma aracı olarak kullanmak için Ağustos 2020’de dolar yerine Bitcoin satın almaya başladı. Firma, Bitcoin’in Tesla ve SpaceX gibi kurumsal firmalar ve kamu şirketleri tarafından benimsenmesinde etkili oldu.

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.