Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Haberleri

Deneyimli stratejiste göre enflasyon yılın ikinci yarısında düşebilir

Yayınlanan

-

Küresel danışmanlık şirketi Yardeni Research Başkanı Ed Yardeni’ye göre enflasyon, rekor seviyelerde beklenenden daha az kalabilir.

In Praise and Profits adlı kitabın da yazarı olan stratejist, 28 Ocak’ta CNBC’nin Squawk Box programına konuk oldu ve ABD’de yüzde 7’yi aşan enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Aslında şu anda enflasyonun pik yaptığını görüyoruz,” diye belirten Yardeni, şöyle devam etti:

“Size birkaç ayda düşeceğini söyleyemem, fakat yılın ikinci yarısında düşeceğini düşünüyorum.”

Yardeni, yıl sonuna kadar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon hedefi olan yüzde 2’ye ulaşmak pek mümkün olmasa da, enflasyonun yüzde 3 seviyesine kadar gerileyebileceğini öngörüyor.

Ülkede koronavirüs pandemisinin patlak vermesinden sonra hızla tırmanışa geçen enflasyon, kripto paralar dahil tüm riskli varlıklar için büyük önem taşıyor. Yüksek enflasyon, Fed’i parasal genişleme politikalarını sonlandırmaya ve faiz oranını artırmaya yönlendiriyor.

Geçtiğimiz yıl yüksek enflasyonun geçici olduğunu iddia eden ve 2022’de faiz artırmayı düşünmeyen Fed, şimdi ise varlık satın alımlarını durdurmayı ve yıl içinde en az üç kez faiz artırmayı planlıyor.

Bu durum, koronavirüsün ekonomik etkilerini hafifletmek amacıyla geçtiğimiz yıldan beri piyasaya para enjekte edilmesi ve likidite bolluğu oluşmasından faydalanan kripto paralar ve hisse senetleri için “kolay paraya erişimin sonu” anlamına geliyor.

Enflasyonun Yardeni’nin öngördüğü gibi yılın ikinci yarısında düşüş göstermesi, Fed’i faiz politikasını gözden geçirmeye yönlendirebilir. Böyle bir durumda kripto para fiyatlarının yeniden yükselişe geçip geçmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.