Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Haberleri

El Salvador hükümeti 1.500 Bitcoin ATM’si kurmayı planlıyor

Yayınlanan

-

Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, BTC transfer işlemlerinin zorluklarının üstesinden gelmek için şirket içi Chivo cüzdanını yeniden başlattı. AlphaPoint entegrasyonu ile güncellenen Chivo cüzdanının, istikrarlı çalışma ve ölçeklenebilirlik endişelerinin giderildiği söyleniyor. Böylece daha düşük ücretle Bitcoin işlemlerinin gerçekleşmesi bekleniyor.

BTC’yi yasal para birimi olarak kullanmaya başladıklarında Başkan Nayib Bukele, Chivo cüzdanının yıl sonuna kadar nüfusun yüzde 75’ine denk gelecek biçimde 2,1 milyon Salvadorluya ulaşacağını duyurmuştu. Bununla birlikte kitlesel benimseme, sistem sorunları ve kaybolan paralar gibi birçok engelle karşılaştı.

4 milyondan fazla BTC kullanıcısı için kalıcı bir çözüm arayan El Salvador hükümeti, altyapı sağlayıcısı olan AlphaPoint ile ortaklık kurarak ağırlıklı olarak Chivo cüzdanın istikrarına ve ölçeklenebilirliğine odaklandı.

Resmi açıklamaya göre Chivo, tüketiciye yönelik mevcut kullanım örneklerini artırmayı, fatura ödemeleri, vergiler ve diğer birçok günlük işlemi basitleştirmeyi planlıyor:

“Projede, Salvador nüfusuna daha kolay hizmet sunmak için ülke çapında bin 500 Bitcoin ATM’si kurulması da var.”

Bu AlphaPoint entegrasyonu, satış noktası sistemleri, web siteleri ve Salvador hükümetinin yönetim araçları desteğini genişletecek. Ayrıca güncelleme, QR ve Lightning adresleri aracılığıyla neredeyse gerçek zamanlı düşük ücretli Bitcoin işlemleri için geliştirilmiş Lightning entegrasyonunu da içeriyor. AlphaPoint CEO’su ve kurucu ortağı Igor Telyatnikov şunları söyledi:

“El Salvador ve Başkan Bukele, Bitcoin’in ülke çapında benimsenmesine yönelik bu ilk büyük deneyi gerçekleştirerek küresel olarak lider konuma yerleşti. Sürece dahil olmaktan ve bu devasa girişim için ihtiyaç duyulan ölçeklenebilir ve güvenilir çözümleri sunmaktan onur duyuyoruz.”

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi El Salvador Teknoloji ve Ekonomi Uluslararası İlişkiler Direktörü Mónica Taher, küçük ve mikro işletmelere düşük faizli BTC kredileri sağlamak için bir Facebook Live etkinliği düzenledi. Cointelegraph’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bitcoin mikro krediler, banka hesabı olmayanların dijital paraya erişimini sağlarken bir kredi geçmişi oluşturmalarına da yardımcı olacak. El Salvador ekonomisi, küçük işletmelerini güçlendirerek büyüyecek.”

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.