Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Haberleri

Beklenenden yüksek enflasyon Bitcoin fiyatını uzun süre aşağıda tutamadı

Yayınlanan

-

Bitcoin fiyatında ayı tuzağı mı var?
Cointelegraph Piyasalar ve TradingView verilerine göre, ocak ayı TÜFE verisi yüzde 7,5’e ulaştıktan sonra BTC/USD paritesi 1.800 dolar geriledi.

Beklentilerden yüzde 0,2 daha yüksek olmasına rağmen yükselen enflasyon, son aylara damgasını vuran Bitcoin gibi riskli varlıklar üzerinde olumlu etki meydana getirmedi.

Analistler, yıllık fiyat artışlarının hızı göz önüne alındığında, Fed’in artık faiz oranlarını daha erken artırmaya başlamak için harekete geçeceğini savunuyor.

Cointelegraph’a yazılarıyla katkıda bulunan Michaël van de Poppe, “ABD’deki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) sonuçları, yıldan yıla yüzde 7,3 beklenirken yüzde 7,5 oranında geldi. DXY yükselirken Bitcoin ve hisse senetleri gibi riskli varlıklar düşüyor” şeklinde tepki verdi.

“FED’in faiz artırımlarına mart ayında başlama ihtimali”
“Wolf of All Streets” olarak bilinen yatırımcı ve analist Scott Melker piyasadaki hareketi doğal karşıladı.

Ancak ekonomist Lyn Alden’e göre, asıl enflasyon sıkıntısını nakit birikimi yapanlar çekti.

Paylaştığı grafikte, “Resmi enflasyon ile kısa vadeli faiz oranlarındaki açık 1951’den bu yana en yüksek seviyesinde” dedi.

“Geçen yıl içinde bankada veya bono olarak nakit tutanlar, satın alma güçlerinin yüzde 7’sinden fazlasını kaybetti.”

ABD TÜFE ve fon oranları tablosu. Kaynak: Lyn Alden/ Twitter
BTC fiyatı 44.000 doların üzerine çıktı
Perşembe günü Wall Street işlemleri açılır açılmaz, Bitcoin yalnızca kayıplarını geri kazanmakla kalmadı, yaklaşık 45.400 dolar ile yüksek seviyeye ulaştı.

BTC/USD paritesi aynı şekilde, 42.000 dolar ve daha düşük bir desteğin yeniden test edilmesinden kurtuldu ve henüz bir yeniden test yaşanmadı.

Daha önce Cointelegraph, yükselişin devam etmesi için boğaların mücadele vermesi gereken muhtemel direnç bölgeleri hakkında bilgi aktarmıştı.

Analist William Clemente, “Makro belirsizlik karşısında Bitcoin’in yükseliş trendi oldukça güçlü olacak. BTC’nin riske açık bir varlık olduğu düşüncesi yerini, tamamen küresel ölçekte benimsenme ve ardından oyun teorisi hikayesine dönüşüyor. Kaç tane makroekonomistin fikir değiştirdiğini merak ediyorum” dedi.

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.