Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Haberleri

Çinli gıda dağıtım şirketi artık dijital para ödemelerini kabul ediyor

Yayınlanan

-

Çin gıda dağıtım devi Meituan, verdiği hizmetler için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ödemelerini sistemine entegre eden son teknoloji firması oldu.

Meituan kullanıcıları, dijital yuan cüzdanlarını otel rezervasyonu, taksi rezervasyonu ve restoranlarda ödeme gibi çeşitli günlük hizmetlerde kullanabilecekler. Meituan müşterileri, geçen yıl yemek dağıtım ve hizmet uygulamasında 660 milyon adet işlem gerçekleştirdiler. e-CNY ödemelerinin uygulamaya entegre edilmesi ise Pekin hükümetinin bağımsız dijital para birimini daha geniş şekilde test etmesine yardımcı olacak.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde, ülkedeki WeChat ve JD.com gibi teknoloji devleri, e-CNY’nin toplu testlerine katıldılar.

Çin, kendi dijital para biriminin (CDBC) gelişimini 2019’da tamamlamıştı ve son iki yıldır yetkililer, CBDC’nin bireysel piyasalardaki kullanımını kapsamlı bir şekilde test ediyor. CBDC’nin deneme sürümü ilk etapta devlet çalışanlarına seyahat sübvansiyonu olarak başlatılmıştı. İlerleyen süreçte ise milyonlarca insanı ve binlerce işletmeyi kapsayacak şekilde büyüdü.

CBDC’nin henüz halka açık kullanımı mevcut değil. Ancak gittikçe artan denemeler, hükümetin 4 Şubat’ta başlayacak olan kış olimpiyatları sırasında dijital parayı kullanıma sunabileceğine işaret ediyor.

PBOC’nin finansal piyasalar departmanı müdürü Zou Lan, e-CNY’deki birikimli işlemlerin 87,57 milyar yuana (13,68 milyar dolar) ulaştığını belirtti. Yaklaşık 10 milyon trader, 2021 Ekim ayının sonunda dijital yuan cüzdanlarını etkinleştirdi.

Çin, şu anda CBDC oyununun lideri konumunda ve dijital parayı 2014’ün başlarında geliştirmeye başlamıştı. 91 ülke kendi CBDC’sini henüz geliştirmeye başlamışken Çin, Güney Kore, İsviçre ve Fransa’nın dahil olduğu bir avuç ülke çoktan deneme aşamasına geldi. ABD ise bu konuda son zamanlarda müzakere döneminde bulunuyor. Milletvekilleri, bağımsız bir dijital para biriminin avantaj ve dezavantajlarını araştırmaya devam ediyor.

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.