Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Haberleri

Bitcoin piyasa hakimiyeti oranı son iki ayın zirvesine çıktı

Yayınlanan

-

Bitcoin (BTC) piyasa değeri hakimiyeti geçen hafta, Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve pazar payını altcoin’lerden almaya başladı.

CoinMarketCap ve TradingView’ den elde edilen veriler, BTC’nin ocak ayı sonunda kripto piyasasının toplam değerinin yüzde 42’sinden fazlasını oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Bitcoin piyasa hakimiyetini yeniden ele geçiriyor
Kasım ayında tüm zamanların en yüksek fiyatlarını elde ettikten sonra değer kaybetmeye başlayan Bitcoin, altcoin’lere karşı kaybettiği payın bir kısmını geri aldı.

Yakın zaman önce pazar payı azalan Bitcoin’in zayıflığından istifade eden Ether (ETH) ve Solana (SOL) gibi isimler ortaya çıkmıştı.

Şimdi durum tersine dönüyor. Geçen ayın ikinci yarısında yüzde 40 hakimiyetini korumayı başaran BTC yeniden piyasa hakimiyetini artırıyor.

Bitcoin hakimiyet oranına ait 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView
Piyasa değeri, kısa geçmişe sahip olan isimlerle yerleşik tokenleri karşı karşıya getirdiği ve belirli bir kripto para biriminin piyasa değerinin arkasındaki işi veya değeri hesaba katmadığı için kusursuz bir piyasa gücü ölçüsü değil.

Her bir harcanmamış işlem çıktısını (UTXO) işlemde yer alan coin’lerin son hareket ettiği fiyata göre değerlendiren gerçekleşmiş piyasa değeri verisi analistler tarafından tercih ediliyor.

Zincir üstü analitik firması Messari’nin verilerine göre, standart piyasa değerinin aksine, gerçekleşen piyasa değeri, kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 453 milyar dolardan bu yana aşağı yukarı sabit kaldı.

BTC/USD paritesi ile Bitcoin gerçekleşen piyasa değeri kıyaslaması. Kaynak: Messari
Ethereum ücretleri artık BTC’nin önünde
Gerçekleşmiş piyasa değeri verisinin kullanımı konusunda Ethereum, geçen yılın dördüncü çeyreğinden bu yana daha belirgin bir geri çekilme gördü.

ETH 2.0 projesindeki ücretlerle ilgili tartışmalarla birlikte, Bitcoin ile rekabet etme kabiliyetine yönelik eleştiriler devam ediyor.

Analist Dylan LeClair salı günü ücretler konusu hakkında “Ethereum amaca yönelik oluşturulmuş bir değer saklama ve yerleşim ağı değil, Bitcoin ise öyle” dedi.

“ETH değer kazandığından, kurulduğundan bu yana bir yerleşim ağı olarak daha az verimli hale geliyor.”
Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan gelen veriler, BTC’ye karşı 1 ABD doları başına Ethereum blockchain üzerine aktarılan değerin azaldığını gösteriyor.

Her 1 dolarlık ücret için BTC ile ETH günlük transfer hacmi kıyaslaması. Kaynak: Dylan LeClair/ Twitter
Diğer veriler, Bitcoin ücretlerinin artık ETH işlemleri için ödenen ücretlerin sadece yüzde 1’ini oluşturduğunu söylüyor.

Verileri Twitter’a yükleyen VC ortağı Chris Burniske, “Gördüğümde inanamadım. BTC şu anda, ağ kullanımı için ödenen miktar açısından ETH’nin yaklaşık yüzde 1’i seviyesinde” yorumunu yaptı.

BTC ve ETH ücret paylaşım tablosu. Kaynak: Chris Burniske/ Twitter

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.