Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Haberleri

El Salvador başkanından “dev” Bitcoin tahmini

Yayınlanan

-

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) hükümete Bitcoin’i ulusal para statüsünden çıkarma çağrısında bulunmasının ardından Bitcoin’e ilişkin bir başka olumlu tahminde bulundu.

Bukele, pazartesi günü paylaştığı gönderisinde Bitcoin’in (BTC) 21 milyon ile sınırlı arzı nedeniyle nihayetinde “devasa fiyat artışı” göreceğini ileri sürdü.

Bitcoin’in nadirliğine değinen Bukele, dünyada 50 milyondan fazla milyoner olduğunu ve her birinin en azından bir adet BTC sahibi olmak istemesi halinde dahi yeterli Bitcoin olmadığını vurguladı.

Bukele, “Yarısına dahi yetecek kadar yok. Devasa fiyat artışı an meselesi,” diye ekledi.

IMF, kısa süre önce El Salvador’a mali istikrar ve tüketici korumasına ilişkin riskler nedeniyle Bitcoin’i ulusal para statüsünden çıkarma çağrısında bulunmuştu. IMF, söz konusu çağrıyı Bitcoin’in yaklaşık beş günde 10 bin dolar değer kaybettiği dönemden sonra yaptı.

Bitcoin’in 30 günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinGecko
Bitcoin fiyatındaki son düşüş, El Salvador’un Bitcoin rezervlerinde dolar cinsinden büyük kayıplara yol açtı. El Salvador hükümeti, ilk kez 6 Eylül’de, yani BTC 52 bin dolar civarında seyrettiği sırada 200 BTC satın almıştı. Hükümet, daha sonra 27 Ekim’de 58 bin doların üzerinden 420 BTC daha satın aldı. Kasım ayında 54 bin dolar civarından, aralık ayında ise 49 bin dolar civarından alımlar sürdü.

Rekor fiyat seviyesinden yaklaşık yüzde 45 aşağıda seyreden BTC, çeviri yayın saati itibarıyla 37.159 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.