Bizimle iletişime Geçin

Kripto Para Nedir?

MetaMask Nasıl Yüklenir ve Kullanılır?

Yayınlanan

-

Cüzdanı kullanmaya başlamak için uygun tarayıcı eklentisini yüklemeniz gerekiyor. Kullandığınız tarayıcıdan bağımsız olarak kurulum işlemi ve kullanım neredeyse aynı.
Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, görüntülenen iletişim kutusundaki “Get Started (Başla)” butonuna tıklayın. Akabinde “Create a Wallet (Cüzdan Oluştur)” seçeneğine yönlendirileceksiniz.
Sonraki iletişim kutusunda, “Improve MetaMask (MetaMask’i İyileştir)” linkine tıklayıp yardım etmeyi kabul edebilir veya kabul etmeyebilirsiniz.

Ardından bir şifre oluşturmanız istenecek. MetaMask; harf, sayı ve semboller de dahil olmak üzere en az sekiz karakter içeren güçlü bir parola oluşturmanızı şart koşuyor. “Create (Oluştur)” tuşuna tıklayın ve ardından 12 kelime içeren yedekleme ifadesini (seed) bir kenara not alın.

Bu tip durumlarda “seed” ifadesini bir kenara yazmanız ve güvenli bir yerde saklamanız öneriliyor. Ayrıca, aynı zamanda “seed” kurtarma olarak da adlandırılan bu yedekleme ifadenizin dijital kopyasını tutmamanız kesinlikle tavsiye ediliyor. Eğer biri o koda erişirse, “seed” verisini başka bir cüzdana aktarır, sahip olduğunuz fonlarınıza tam erişim hakkı kazanır ve cüzdanınızı boşaltabilir. Bu veriye ulaşan kişi muhtemelen hesabı boşaltacaktır.

Yedekleme ifadesi; şifrenizi unutmanız, cihazınız hasar görmesi veya MetaMask’i başka bir cihazda açmak istediğinizde cüzdanınızı kurtarmanın tek yolu. “Next (İleri)” tuşuna tıklamak sizi “Secret Backup Phrase (Gizli Yedekleme Cümlesi)” onay sayfasına götürecek.

Burada, ifadeyi tam olarak sunuldu sırayla girmeniz gerekiyor. Ardından “Confirm (Onayla)” linkine tıklayın.

Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra, kurulum işlemini tamamlamak için “All Done (Hepsi Tamam)” linkine tıklayacağınız son ekrana ulaşacaksınız. Tüm bu işlemin sonucunda Ethereum ekosistemine giriş yapacağınız arayüze otomatik giriş yapmış olacaksınız.

Oturumu kapattıktan sonra yeniden cüzdanınıza erişmek için tarayıcınızdaki MetaMask simgesine tıklayın ve giriş kimlik bilgilerinizi kullanın. Bu simge genellikle tarayıcının sağ üst köşesinde yer alıyor.

Cüzdanın içine girdiğinizde, sahip olduğunuz fonlarınıza “Assets (Varlıklar)” sekmesinden erişebilir ve “Activity (Etkinlik)” bölümü üzerinden işlem etkinliğinizi izleyebilirsiniz.

MetaMask üzerinde işlem yapmak için; alıcının Ethereum adresini, göndermek istenen tutarı ve ödemeye hazır olunan Gas ücretini doldurmak gerekiyor. Ardından “Send (Gönder)” tuşuna basıyoruz.
Android veya iOS işletim sistemleri üzerinde MetaMask cüzdanını kullanmak için; Android kullanıcılarının Google Play Store üzerinden, iOS kullanıcılarının ise App Store’dan MetaMask mobil uygulamasını indirmesi gerekiyor.

Temelde mobil sürüm, masaüstü tarayıcı tabanlı uzantılarla aynı işlevleri sunuyor. Güvenli oturum açma özelliği içeren uygulama, anahtar kasaları, farklı hesaplara erişim ve kullanıcıların Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamalara (DApp) göz atmasını sağlıyor. Sıcak cüzdan (hot wallet) olması dolayısıyla internete bağlı çalışan MetaMask; Ledger, CoolWallet, KeepKey ve Trezor gibi soğuk cüzdanlara (cold wallet) bağlanmayı kolaylaştırıyor.

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.