Kripto Para Nedir?

Decentraland (MANA) Nedir?

Yayınlanan

-

Decentraland, blockchain teknolojisine dayalı bir sanal dünya ve topluluktur. Kullanıcılar araziler, sanat eserleri ve Benzersiz Tokenlar (NFT) geliştirir ve bunlara sahip olur. Üyeler aynı zamanda platformun Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonunda (DAO) katılımcı da olur.
Decentraland bir DAO olmasıyla topluluğuna projenin yönetişimine katılma gücü verir. Decentraland’in yerel para birimi MANA’dır ve tüm oyun içi varlıklar Ethereum blockchaini üzerindedir.

Giriş
Daha önce Second Life oynadıysanız ve kripto para alıp sattıysanız, o zaman Decentraland ilginizi çekebilir. Platform, 2016’da kurulduğundan bu yana basit bir 2D deneyden büyük bir 3D dünyaya evrildi.

Decentraland’in geliştiricileri Esteban Ordano ve Ari Meilich, dijital gayrimenkul parselleri, öğeleri ve kişiselleştirilebilir diğer varlıkları içeren sanal bir dünya yarattı. Bunların tamamını Decentraland’in ERC-20 tokenı MANA ile satın almak mümkün.
Decentralandliler MANA’yı çeşitli borsalardan kripto ya da itibari para karşılığında satın alabilir. ERC-721 benzersiz tokenları Decentraland’in LAND mülkleri ve diğer koleksiyonluk öğeleri gibi benzersiz varlıklarını temsil eder.

Decentraland nasıl çalışır?
Decentraland, sanal gerçekliği blockchain teknolojisiyle birleştiren çevirimiçi bir dünyadır. Diğer birçok çevrimiçi oyunun aksine, oyuncular çevrimiçi dünyanın kuralları üzerinde doğrudan kontrol sahibidir. DAO tokenlar, sahiplerine oyun içi ve organizasyonel politikalar üzerinde doğrudan oy kullanma hakkı sunar. Bu mekanizma, izin verilen öğe türlerinden DAO’nun hazinesi tarafından yapılacak yatırımlara kadar her şeyi etkiler.

Benzersiz tokenlar; kıyafetler, öğeler ve oyunun sanal gayrimenkulü LAND de dahil olmak üzere oyun içi koleksiyonlukları temsil eder. Kullanıcılar bu tokenları kripto cüzdanlarında tutar ve Decentraland Pazar Yerinde diğer kullanıcılara satar. Örneğin kendinize yeni bir yüz maskesi alabilmeniz için Decentraland’in yerel para birimi MANA sahibi olmanız gereklidir.

Oyuncular, öğe ve mülk alıp satmanın dışında kişisel alanlarını diğer kişilerle etkileşim kurabilecekleri oyunlar, etkinlikler ve sanat eserleriyle doldurabilir. Ayrıca LAND’lerinizi paraya çevirme seçeneği de mevcuttur. Arazileriyle ne yapacakları tamamen oyuncuların elindedir.

Kaderiniz, başarınız ve en nihayetinde yolculuğunuz size, çabalarınıza ve hayal gücünüze bağlıdır.

Decentraland’in reklamcılık ve içerik oluşturma gibi birçok kullanım alanı vardır. Fakat NFT’leri kullanmaya başlamak isteyen yeni oyuncular için giriş bariyeri oldukça yüksektir. Ethereum gas ücretleri nedeniyle bazı kozmetik ürünlerini satın almanın maliyeti neredeyse ikiye katlanmaktadır. Arazi ücretlerinin de binlerce dolar olması mülk sahibi olmayı bazı oyuncular için çok pahalı hale getirmektedir.

LAND ve MANA nedir?
Daha önce de belirttiğimiz gibi MANA, Decentraland’in yerel para birimidir. Yalnızca bir dijital para birimi işlevine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda MANA sahibi herkese Decentraland DAO’sunda oy kullanma gücü de verir.

Kullanıcıların DAO’nun yönetişimine katılmak için MANA’larını wrapped MANA’ya (wMANA) çevirmesi ve DAO’ya kilitlemesi gereklidir. Her bir wMANA, yönetişim önergelerinde bir oyu temsil eder. MANA’yı borsalardan ya da Decentraland’in Pazar Yerinde koleksiyonluk ürünler satarak edinebilirsiniz. DAO kararlarını ve operasyonlarını fonlamak üzere aynı zamanda kendi MANA hazinesine de sahiptir.

LAND, topluluktaki oyuncuların sahibi olduğu arazileri temsil eden bir benzersiz tokendır. MANA’ya benzer şekilde Decentraland’in yönetişim protokolü kapsamında oylama gücü sunar.

Fakat LAND’in DAO’da kilitlenmesine gerek yoktur ve her bir LAND token başına iki bin oy hakkı sunar. Birden fazla araziye sahip oyuncular bunları tek bir Estate token altında bir araya getirebilir. Estate token, içerdiği arazi sayısına eşit bir oylama gücü verir.

Decentraland DAO’su nedir?
Decentraland’in ilginç özelliklerinden biri de merkeziyetsizliğe odaklanmasıdır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Decentraland’in arazilerini, dijital varlıklarını ve geliştirmelerini oyuncu topluluğu kontrol eder.

Proje, bir Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon olarak kuralları düzenlemek için açık kaynaklı kod kullanır. MANA’larını stake eden ya da LAND sahibi olan herkes önergeler hazırlayabilir ve önergeler üzerinde oy kullanabilir.

Decentraland DAO’su, DAO yazılım çözümü Aragon üzerinde çalışır ve Ethereum akıllı sözleşmeleriyle etkileşim kurabilen bir Agent kullanır.

Decentraland kullanım alanları
Decentraland’in geliştiricileri tasarım aşamasından itibaren platformun blockchain temelli topluluklardaki yeni kullanım alanlarına yönelik potansiyelini göz önünde bulundurmuştur. Whitepaper’da başlıca beş kullanım alanından bahsedilmektedir:
Uygulamalar: Kullanıcılar, Decentraland’in komut diliyle uygulamalar ve 3D sahneler oluşturarak daha zengin etkileşimler sağlayabilir.
İçerik Oluşturma: Decentraland’de ortaya çıkan mahalleler benzer fikirlere sahip kişileri bir araya getirmiş ve organik topluluklar oluşmasına yol açmıştır.
Reklamcılık: Mahallelerdeki oyuncu trafiği markaların reklam vermek için alan satın almasına ve reklam panoları yerleştirmesine neden olmuştur.
Dijital Koleksiyonluklar: Biriktirilen, yaratılan ve Decentraland Pazar Yerinde alınıp satılan NFT’ler kullanıcılara mülkiyet hakkı verir.
Sosyal: Sosyal medya platformlarındaki topluluklar, hatta çevrimdışı gruplar bile arkadaşlarıyla sosyalleşmenin daha interaktif yollarını deneyimleyebilir.
Blockchain ekonomileri içeren çoğu oyun gibi burada da para kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Spekülasyon yaygındır ve yüksek talep gören bazı LAND’ler oldukça yüksek fiyatlara çıkabilmektedir.

MANA ve LAND nasıl saklanır?
Decentraland’le tam olarak etkileşim kurabilmeniz için tarayıcınıza entegre olan bir kripto cüzdanına ihtiyacınız vardır. Geliştirme ekibi, MANA (ERC-20) ve LAND (ERC-721) tokenlarınızı MetaMask’te saklamanızı önermektedir.

Trend Haberler

Exit mobile version