Bizimle iletişime Geçin

Nedir

Smooth Love Potion (SLP) Nedir?

Yayınlanan

-

Smooth Love Potion (SLP), popüler NFT oyunu Axie Infinity’deki bir ERC-20 oyun tokenidir. Sınırsız arza sahiptir ve Axie Infinity oyuncularının başlıca gelir kaynağıdır. Axie Infinity ekosisteminde oyuncular, SLP’yi Axie adındaki dijital evcil hayvanları üretmek için kullanabilir. Daha sonra bu Axie’ler, pazar yerinde diğer oyunculara NFT’ler olarak satılabilir. SLP’yi Binance gibi kripto borsalarında alıp satmanız da mümkündür.

Oyuncular günlük görevleri yerine getirerek, Macera modunda (PvE) mücadele ederek ya da Arena’da (PvP) diğer oyuncularla savaşarak SLP kazanabilir. Oyuncuların günlük olarak kazanabileceği SLP miktarı sınırlıdır ve yeni Axie’ler üretmek için kullanılan SLP’ler yakılır.

Giriş
NFT’ler hızla yükselirken blockchain teknolojisi de yepyeni olasılıkların kapısını açtı. Gitgide daha fazla şirket, blockchain üzerinde kendi oyun meta evrenlerini yaratıyor ve bu evrenlerin birçoğu da kullanıcıların oyunu oynayarak para kazanmasına imkan tanıyor. 2018’den bu yana popülerliği artan Axie Infinity de bu oyunların arasında yer alıyor.

Axie Infinity ödülleri, platformun kendi ERC-20 tokeni olan Smooth Love Potion’dan (SLP) oluşuyor. Kullanıcılar, SLP tokenleri bir kripto para olarak kripto piyasalarında alıp satabiliyor. Oyunun içinde ise SLP, yeni Axie’ler üretmek için kullanılabiliyor. Bu yeni üretilen Axie’ler de daha sonra Axie Infinity pazar yerinde NFT’ler olarak alınıp satılabiliyor.

Axie Infinity nedir?
Axie Infinity, oyuncuların Axie adındaki oyuna has karakterleri kullanarak birbirleriyle savaşabildikleri bir Oyna-Kazan NFT oyunudur. Axie’leri Pokémon’lara benzer şekilde düşünebilirsiniz. Her birinin farklı bir sınıfı, vücut parçaları ve istatistikleri vardır. Bu Axie’ler bir Ethereum ya da Ronin cüzdanında saklanabilen benzersiz tokenlerdir (NFT’ler).
Axie Infinity ekosistemi, Ethereum blockchaini üzerine inşa edilmiştir. Oyunu oynamak için Axie’lerden oluşan bir takım kurmanız gereklidir. Axie’leri pazar yerinden satın alabilir ya da bir burs programı dahilinde başka oyunculardan ödünç alabilirsiniz. Ayrıca, Smooth Love Potion (SLP) tokenlerini kullanarak yeni Axie’ler üretebilirsiniz. SLP tokenleri Axie Infinity oynayarak kazanılabilir ve en başarılı oyuncular AXS tokenlerle de ödüllendirilir. Buna ek olarak, AXS sahipleri Axie Infinity ekosisteminin yönetişiminde katılımcı olabilir.

Smooth Love Potion (SLP) nedir ve nasıl çalışır?
Daha önce de bahsettiğimiz gibi Smooth Love Potion (SLP), Axie Infinity oyununun yerel kripto parasıdır. Eskiden “Small Love Potion” adıyla bilinen SLP, sınırsız arza sahip bir ERC-20 oyun tokenidir. Kasım 2021 itibarıyla SLP’nin piyasa değeri 197 milyon USD’ye ulaşmıştır ve dolaşımdaki arz 3 milyarın üzerindedir.

SLP, günlük görevleri yerine getirerek ya da oyundaki savaşlara ve maceralara katılarak kazanılabilir. Oyuncular, belirli bir miktarda SLP coin topladıktan sonra kendi eşsiz Axie’lerini üretmeye başlayabilir. Her bir yeni Axie’nin üretim maliyeti, mevcut Axie’lerin (ebeveynler) üretim için kaç kere kullanıldığına dayandığından farklıdır. Bir Axie, yeni Axie’ler üretmek için maksimum 7 kez kullanılabilir. Üretim için kullanım sayısı arttıkça gerekli olan SLP miktarı da artar.

SLP, yakım mekanizmasına sahip bir altcoindir. Her bir yeni Axie üretiminin ardından, kullanılan SLP tokenler kalıcı olarak yakılır. Kullanıcılar oyunda günlük olarak yalnızca sınırlı miktarda SLP farm edebildikleri için oyuncuların daha fazla Axie üretmeye başlamasıyla token talebinin de artması beklenmektedir. SLP fiyatı, arz ve talebe göre farklılık gösterir. SLP, Temmuz 2021’de 0,41 USD ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştır.

Axie Infinity meta evreninde SLP, yeni dijital evcil hayvanlar üretmek için kullanılan bir oyun para biriminden çok daha fazlasıdır. Yeni seviyelere ulaşan ya da Axie’leriyle savaşlar kazanan oyuncular için bir ödül tokeni olarak da hizmet eder. Diğer yandan, token sahipleri SLP fiyatı üzerinde spekülasyon yapabilir ve tokeni Binance gibi kripto borsalarında alıp satabilir. SLP’ye Uniswap likidite havuzlarından ulaşmak da mümkündür. SLP artık, oyuncuların Axie Infinity oynayarak gelir elde etmesine imkan tanıyan Oyna-Kazan akımının bir parçasıdır.

Axie Infinity’de nasıl SLP kazanılır?
Günlük görevleri yerine getirerek, Arena’da (PvP) diğer oyuncularla savaşarak ya da Macera modunda (PvE) canavarlarla savaşarak SLP kazanmak mümkündür.

1. Günlük görevleri yerine getirme
Kasım 2021 itibarıyla günlük giriş yapan, 10 macera modu seviyesini tamamlayan ve 5 arena maçını kazanan kullanıcılar günlük görevlerden ekstra 25 SLP kazanabilir.

2. Arenada Savaşma (PvP)
Arena (PvP), oyundaki başlıca SLP ödül kaynağıdır. PvP Arena’da oyuncular sıralamalarına (MMR) göre eşlenerek birbirleriyle karşılıklı mücadele eder. Her bir Arena savaşı bir enerji kullanır ve kazanan oyuncular sıralamalarına bağlı olarak bir SLP ödülü kazanır. Oyuncunun sıralaması ne kadar yüksekse, her zaferinde alacağı SLP miktarı da o kadar yüksek olur. SLP ödülleri kazanmak için sıralamanızın 800’ün üzerinde olması gereklidir.

Enerji tükenirse oyuncular sıralamalarını yükseltmek için PvP oynamaya devam edebilir, fakat SLP ödüllerinden kazanamazlar. Enerji miktarınızı, sayfanın sol üst tarafındaki oyun ana menüsünde görebilirsiniz. Ne kadar enerjiniz olduğu, elinizdeki Axie sayısına bağlıdır:

3-9 Axie: 20 enerji.
10-19 Axie: 40 enerji.
20 ve daha üzeri Axie: 60 enerji.

3. Macera Modunda (PvE) Savaşma
Macera, tek oyunculu bir oyun modudur. Zorluğu ve verdiği SLP ödülleri gitgide artan 36 seviyeden oluşur. Maceralardan günde 50 SLP’ye kadar kazanabilirsiniz. Macera modunda oynamaya başlamak için enerji gerekli değildir, yalnızca Axie’leriniz için deneyim puanı kazanmak istiyorsanız enerjiye ihtiyacınız vardır.

PvP’ye kıyasla PvE, SLP farm etmek için daha az zaman ve çaba gerektirir. Fakat her bir macera seviyesi için yalnızca bir kez SLP ödülleri kazanabilirsiniz. Günlük görev SLP ödülü şartlarını yerine getirmek için aynı seviyeyi tekrar oynayabilirsiniz, fakat bu size ekstra SLP ödülü vermeyecektir. Daha fazla SLP kazanmak için belirli seviyelerdeki bölüm sonu canavarlarını yenerek tek seferlik SLP ödülleri alabilirsiniz.

SLP’ler Axie Infinity’den Ronin cüzdanına nasıl çekilir?
Oyundan kazandığınız SLP’leri her 14 günde bir manuel olarak çekebilirsiniz.

1. Axie Infinity hesabınıza girin ve Ronin Cüzdanınızı bağlayın. Çekebileceğiniz SLP tutarını ve ne zaman çekim yapabileceğinizi görmek için menüden [Claim Tokens] ögesini seçin. Daha sonra, SLP’leri Ronin Cüzdanınıza transfer etmek için [Claim SLP] seçeneğine tıklayın.

2. Axie Infinity hesabınızın panosuna geri gidin ve Ronin Cüzdanınızın bağlı olduğundan emin olun. [Claim Tokens] – [Claim SLP] ögelerine tıklayın. Çektiğiniz SLP’leri Ronin Cüzdanınızda görebilirsiniz.

Reklam

3. SLP’lerinizi satmak istiyorsanız, Ronin Bridge’i kullanarak tokenlerinizi MetaMask’e ya da başka bir Ethereum cüzdanına transfer edebilirsiniz. Bunun yerine, SLP’leri RON ağı üzerinden doğrudan Binance Ronin Cüzdanınıza da gönderebilirsiniz. Bu seçenek ether (ETH) gas ücreti ödemeyeceğiniz için daha az maliyetli olacaktır.
Katana merkeziyetsiz borsasını kullanarak SLP’yi diğer kripto paralarla da takas edebilirsiniz. Bu makalenin yazıldığı tarih itibarıyla takas işlevi AXS, WETH, USDC ve SLP’yi desteklemektedir.

Binance’te nasıl SLP alınır?
Daha fazla Axie üretmek için muhtemelen daha fazla SLP token edinmeniz gerekecektir. Axie Infinity oynayarak kazanmanın dışında Binance gibi kripto para borsalarından da SLP satın alabilirsiniz. Daha sonra bu SLP’leri Ronin (RON) ağı üzerinden Ronin Cüzdanınıza aktarabilirsiniz.
1. Binance hesabınıza giriş yapın ve [Al-Sat] bölümüne gidin. [Klasik] ya da [İleri Düzey] alım satım görünümünü seçin. Biz bu rehberde [Klasik] seçeneğini kullanacağız.

2. Binance’teki mevcut SLP çiftlerinin bir listesini görmek için arama çubuğuna “SLP” yazın. Biz bu örnekte SLP/BUSD çiftini kullanacağız.

3. [Spot] bölümünden emir türünü seçin ve almak istediğiniz miktarı girin. Emri onaylamak için [SLP Al] tuşuna tıklayın. Satın aldığınız SLP’ler Spot Cüzdanınıza gönderilecektir. Spot cüzdanınızdayken SLP’lerinizi harici bir cüzdana transfer etmek için [Çekim] seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.