Bizimle iletişime Geçin

Nedir

The Sandbox (SAND) Nedir?

Yayınlanan

-

The Sandbox; blockchain teknolojisini, DeFi’yi ve NFT’leri üç boyutlu bir meta evrende bir araya getiren bir oyna-kazan oyunudur. Bu oyunun sanal dünyası, oyuncuların ücretsiz tasarım araçlarıyla oyunlarını ve dijital varlıklarını yaratmasına ve kişiselleştirmesine imkan tanır. Daha sonra bu sanal ürünler NFT’ler olarak paraya çevrilebilir ve The Sandbox Marketplace’te SAND tokenleri karşılığında satılabilir.

SAND token, The Sandbox’ın yerel tokenidir. Oyundaki tüm işlem ve etkileşimlerin temeli olarak kullanılır. SAND, The Sandbox’taki oyunları oynayarak ve yarışmalara katılarak kazanılabilir ya da Binance gibi kripto para borsalarından satın alınabilir.

Giriş
Oyun sektörü, projelerini blockchain üzerine taşımaya özellikle de oyun deneyimini geliştirmek üzere meta evrenler yaratmaya yönelik gitgide daha fazla kaynak yatırımı yapıyor. Facebook’un Eylül 2021’de marka ismini “Meta” olarak değiştirmesinin ardından meta evren oyunlarının popülerliği de hızla arttı. Blockchain üzerindeki meta evrenler, insanların birbirleriyle etkileşim kurma şeklini değiştiriyor ve oyun içi dijital varlıklara sahip olma kavramını baştan şekillendiriyor. Oyunculara benzersiz bir sanal deneyim sunan en popüler blockchain oyunu projelerinden biri de The Sandbox. Bu proje, oyuncuların tamamen benzersiz tokenlere (NFT’ler) dayanan oyun eşyalarına ve sanal arazilere katkıda bulunmasına imkan tanıyarak yaratıcılıklarını sergilemesine olanak sunuyor.

The Sandbox (SAND) nedir?
The Sandbox, oyuncuların Ethereum blockchaini üzerinde benzersiz tokenler (NFT’ler) kullanarak sanal bir dünya inşa etmesine imkan tanıyan bir oyna-kazan blockchain oyunudur. Oyuncular, The Sandbox meta evrenindeki farklı oyunlara, çevrelere ve merkezlere erişmek için kendi avatar’larını tasarlayabilir. Oyunu, Minecraft’ın blockchain üzerindeki DeFi versiyonu olarak düşünebilirsiniz.
2011 yılında Pixowl tarafından kurulan The Sandbox, ilk zamanlarında Minecraft’a rakip olmayı hedefleyen bir mobil oyun platformudur. Bir anda popülerliğe ulaşarak dünya genelinde 40 milyondan fazla kez indirilmiştir. Fakat 2018’de kurucu ortaklar Arthur Madrid ve Sebastien Borget, blockchain üzerinde üç boyutlu bir meta evren yaratma potansiyelini keşfetmeye karar vermiştir. Amaçları, kullanıcıların kendi yarattıkları ögelerin tüm mülkiyetini NFT’ler olarak ellerinde tutabilmesine ve ekosistemde katılımcı olarak ödüller kazanabilmesine imkan tanımaktır. Yeni Sandbox projesi 2020’de piyasaya sürülmüş, Axie Infinity ve Decentraland ile birlikte kripto dünyasının en hızlı büyüyen oyunlarından biri haline gelmiştir.
The Sandbox, Kasım 2021’de Japon mobil devi SoftBank liderliğinde yatırımcılardan 93 milyon USD fon toplamıştır. Aynı zamanda oyun, aralarında ünlü oyun şirketi Atari, CryptoKitties, The Walking Dead ve hip-hop yıldızı Snoop Dogg’un da yer aldığı 50’den fazla iş ortaklığına imza atmıştır.

The Sandbox web sitesinden bir görüntü

The Sandbox nasıl çalışır?
The Sandbox, kullanıcılar tarafından yaratılan ögelerden oluşan dinamik bir sanal dünyadır. Oyuncular VoxEdit ve Game Maker kullanarak avatar’lar ve sanal ürünler de dahil olmak üzere kendi NFT’lerini, hatta oyunlarını bile yaratabilir. Sanal ürünleri diğer oyuncularla etkileşim kurmak için kullanmanın yanı sıra bu NFT’leri The Sandbox Pazar Yerinde satarak paraya da çevirebilir.

VoxEdit
VoxEdit, sanatçıların ve oyuncuların voksel tabanlı NFT’lerini oluşturmasına, geliştirmesine ve hareketli hale getirmesine yönelik kullanıcı dostu bir yazılımdır. Vokseller, lego bloklarına benzeyen kare şeklindeki üç boyutlu piksellerdir. VoxEdit’te hızla düzenlenebilen voksellerle farklı şekiller yaratmak mümkündür. Örneğin, kullanıcılar kıyafet ve silah gibi avatar’lara yönelik ekipmanlar yaratabilir ya da hayvanlar, yeşillik alanlar, oyun araçları ve The Sandbox’ta kullanılacak ürünler tasarlayabilir. Bu sanal ürünler dışa aktarılabilir ve The Sandbox Pazar Yerinde NFT’ler olarak satılabilir.

The Sandbox web sitesinden bir görüntü

Game Maker
Game Maker, kullanıcıların The Sandbox meta evreni dahilinde kendi benzersiz üç boyutlu oyunlarını geliştirmesine ve test etmesine imkan tanır. Kullanmak için herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen basit bir programdır. Kullanıcılar, VoxEdit ile yaratılan NFT’ler de dahil olmak üzere farklı elementleri ve objeleri LAND adındaki bir ortamda tasarlayabilir ve organize edebilir. Örneğin araziyi düzenleyebilir, karakter ve binalar yerleştirebilir ve topluluk tarafından geliştirilmiş kaynak kütüphanesinden görevler düzenleyebilir. Kullanıcılar, yarattıkları içerikleri The Sandbox topluluğuyla da paylaşabilir.

The Sandbox web sitesinden bir görüntü

The Sandbox Pazar Yeri
Nisan 2021’de kurulan The Sandbox Pazar Yeri, kullanıcıların oyun içi varlıkları (ASSETS) The Sandbox’un yerel kripto parası SAND karşılığında satabileceği bir NFT pazar yeridir. Satın alınan ASSETS’ler daha sonra Game Maker aracılığıyla LAND’e dahil edilerek benzersiz oyunlar yaratılabilir. Bu NFT’ler, tamamı The Sandbox’ta kullanılabilir olan varlıklar, binalar, giyecekler ve benzerleri olabilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi The Sandbox, oyuncuların platformla etkileşim kurabilmesi için ekosistemi dahilinde farklı birkaç token kullanır. SAND, LAND ve ASSETS bu tokenler arasında yer alır.

Sandbox (SAND) nedir?
Sandbox (SAND), The Sandbox’ın yerel tokenidir. Bir ERC-20 tokenidir ve toplam arzı 3 milyardır.

Bir hizmet tokeni olan SAND, The Sandbox ekosistemindeki her türden işlem ve etkileşim için kullanılır. Bu da oyuncuların oynamak, avatar’larını kişiselleştirmek, LAND satın almak ve The Sandbox Marketplace’te ASSETS alıp satmak için SAND sahibi olması gerektiği anlamına gelir. SAND aynı zamanda bir yönetişim tokenidir. SAND sahipleri bir Merkeziyetsiz Otonom Organizasyon (DAO) yapısı aracılığıyla platform üzerinde değişiklik önerileri sunabilir ve diğer önerileri oylayabilir.
Buna ek olarak, token sahipleri ödüller kazanmak için SAND’lerini oyun içinde stake edebilir. Kazanılacak ödüller arasında SAND tokenlerle yapılan tüm işlemlerden elde edilen kazançtan bir pay da yer alır. Daha da önemlisi SAND stake etmek, daha nadir ASSETS’ler yaratmak için gerekli oyun kaynakları olan değerli GEM ve CATALYST’leri bulma şansını da artırır.

SAND, The Sandbox’taki oyunları oynayarak ve yarışmalara katılarak elde edilebilir ya da Binance gibi kripto para borsalarından satın alınabilir.

ASSETS nedir?
ASSETS, kullanıcılar tarafından yaratılmış NFT’lerdir. VoxEdit ile oluşturulan voksel varlıkların daha sonra The Sandbox Pazar Yerine yüklenmesi ve satılmak üzere NFT’lere çevrilmesiyle ASSETS yaratılır.

ASSETS, oyun içinde farklı şekillerde kullanılabilir. Bir bina, hareket eden bir hayvan ya da bir araba gibi çevresel varlıklar olabilirler. Diğer yandan, kıyafet ya da silah olarak avatar’lara da eklenebilirler. Game Maker üzerinde kendi oyunlarını yaratanlar, ASSETS tasarımlarıyla benzersiz bir oyun deneyimi sunabilir.

LAND nedir?
LAND, The Sandbox platformunda dijital bir gayrimenkul parçasıdır. Ethereum blockchani üzerinde benzersiz bir ERC-721 tokenidir. Oyuncular, Game Maker aracını kullanarak yarattıkları ASSETS ile oyunların kendi versiyonlarını inşa etmek için LAND’ler satın alabilir. Ayrıca bir ESTATE oluşturmak için birden fazla LAND’i birleştirmek de mümkündür.

LAND, oyuncuların oyun deneyimlerini paraya çevirmesine imkan tanır. Örneğin oyuncular, kendi LAND’lerini ziyaret eden ya da oyunlarını oynayan diğer kullanıcılardan ücret alabilir, içerik ve etkinliklere ev sahipliği yaparak SAND ödülleri kazanabilir ya da kişiselleştirilmiş LAND’lerini satabilir veya kiralayabilir.

Reklam

The Sandbox’ta toplam 166.464 LAND vardır. Bunları, herkese açık LAND satışlarından SAND ve ether (ETH) ile satın almak mümkündür. Onaylanmış herkese açık satışların ve satış tarihlerinin listesine The Sandbox gitbook’undan ulaşabilirsiniz. Bunun yerine, The Sandbox Pazar Yerindeki diğer kullanıcılardan ya da OpenSea gibi NFT platformlarından da LAND satın alabilirsiniz, fakat bunlar resmi herkese açık satışlardan muhtemelen daha pahalı olacaktır.

The Sandbox web sitesinden bir ekran görüntüsü

Binance’te nasıl SAND alınır?
Binance gibi kripto borsalarından SAND satın almanız mümkündür.
1. Binance hesabınıza giriş yapın ve sayfanın üst tarafında yer alan [Al-Sat] sekmesinden klasik ya da ileri düzey alım-satım sayfasını seçin. Biz bu rehberde [Klasik] seçeneğini kullanacağız.

2. Mevcut SAND alım satım çiftlerinin bir listesine ulaşmak için ekranın sağ tarafındaki arama çubuğuna “SAND” yazın. Biz bu örnekte SAND/BUSD çiftini kullanacağız. Alım satım sayfasını açmak için SAND/BUSD’ye tıklayın.

3. Ekranı aşağıya kaydırarak [Spot] kutusuna gidin ve satın almak istediğiniz SAND miktarını girin. SAND almak için farklı emir türlerinden birini tercih edebilirsiniz (örn. piyasa emri). Emri vermek için [SAND Al] tuşuna tıklayın. Satın aldığınız SAND’ler, Spot Cüzdanınıza yatırılacaktır.

Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.