Bizimle iletişime Geçin

Nedir

Meta Evrende NFT Sanal Arazi Nedir?

Yayınlanan

-

NFT sanal arazi, bir meta evren platformu üzerinde sahip olabileceğiniz bir dijital arazidir. Popüler NFT arazi projeleri arasında Decentraland, The Sandbox ve Axie Infinity yer alır. NFT’ler, benzersiz oldukları ve dijital mülkiyeti kolayca ispat edebildikleri için arazi mülkiyetini temsil etmeye de uygundur. NFT arazileri reklam, sosyalleşme, oyun, iş ve diğer faaliyetler için kullanabilirsiniz.

Arazi sahibi, çevrimiçi deneyimlere ev sahipliği yapmak, içerik paylaşmak ya da bir oyunda avantaj elde etmek için arazisini kullanabilir. Adidas ve Snoop Dogg da dahil olmak üzere büyük markalar ve ünlüler, NFT arazilere yatırım yapmaya ve bu arazileri kullanmaya başlamıştır.

Arazinin değeri kullanılabilirlik, proje ve piyasa spekülasyonundan etkilenir. NFT araziyi bir projenin arazi satışından ya da Binance NFT Pazarı ve OpenSea gibi bir NFT borsası aracılığıyla ikincil piyasadan satın alabilirsiniz. Alım yapmadan önce riskleri, arazinin ve ilgili projenin kullanım alanlarını anlamalısınız. Bazı durumlarda, bir NFT araziyi almak yerine kiralamak daha mantıklı olabilir.

Giriş
Meta evrenin gelişimi, hızla ilginç ve yeni blockchain kullanım alanları yarattı. 2020’nin meta evren ve Benzersiz Tokenler (NFT’ler) için büyük bir yıl olmasına baktığımızda, sanal arazilerin popüler bir konu haline gelmesi de şaşırtıcı değil.

Bazı NFT arazi satışları, fiziksel dünyadaki gayrimenkullerin fiyatını geçerek kimilerinin bu kavrama anlam vermekte zorlanmasına neden oldu. Aslında NFT araziler ve tipik gayrimenkuller arasında birçok benzerlik söz konusu. Fakat blockchain üzerindeki dijital varlıklar olan NFT araziler, keşfetmeye değer bazı benzersiz özelliklere sahip.

Meta evren nedir?
Meta evren; iş, sosyalleşme ve eğlence gibi gerçek hayatımızdan birçok öğeyi dijital dünyayla birleştiren çevrimiçi, sanal bir dünyadır. 2021 yılında Meta (önceki adıyla Facebook), Microsoft ve Epic Games gibi birçok teknoloji devi bu dünyayı keşfetmeye ve geliştirmeye başlamıştır. Dijital mülkiyet, kimlik ve ekonomilerin temel kavramlar olması nedeniyle blockchain teknolojisi meta evrende önemli bir rol oynar. Konu hakkında daha fazla bilgi için meta evren üzerine makalemizi okuyabilirsiniz.

NFT sanal arazi nedir?
Daha önce bahsettiğimiz gibi meta evren projeleri, kullanıcıların üç boyutlu avatar’larıyla keşfedebildiği dijital dünyalardır. Örneğin SecondLive; konserler, konferanslar ve sergiler için alanlar ve mekanlar sunar. SecondLive gibi projeler kullanıcıların sanal gerçeklik alanlarını kalıcı olarak satın almasına izin vermese de diğer meta evren dünyalarında bunu yapmak mümkündür. Geliştiriciler, büyük arazi haritaları yaratır ve daha sonra da piyasada satılmak üzere bu arazileri küçük parsellere böler.
Kullanıcılar, alanın mülkiyetinin kendilerinde olduğunu ispat etmek için belirli bir arazi parçasına bağlanmış NFT’ler satın alır. Bu araziler, doğrudan projeden ya da ikincil piyasadan satın alınabilir. NFT araziyle tam olarak neler yapabileceğiniz projeye bağlıdır.

Meta evren arazilerinin kullanım alanları nelerdir?
Arazi sahipleri, sanal arazilerini spekülasyonun dışında çeşitli amaçlar için kullanabilir:

1. Reklam – Arazi popüler bir bir alan ya da bölgedeyse ve birçok ziyaretçi çekiyorsa, reklam alanı için ücret talep edebilirsiniz.
2. Sosyalleşme – Dijital arazinizde konser, konferans ve topluluk buluşması gibi etkinliklere ev sahipliği yapabilirsiniz.
3. Oyun – NFT araziniz, bir NFT video oyununda kullanılabilir. Örneğin, Axie Infinity’de arazi sahibi olmak ekstra kaynak, token ve malzeme sunabilir.
4. İş – Üç boyutlu avatar’larla keşfedilebilen araziler, sanal ofis alanları olarak ya da dijital hizmetler sunmak için kullanılabilir. PwC Hong Kong, Web 3.0 danışmanlık hizmetlerinde The Sandbox arazilerini kullanacaktır.

Küresel şirketler meta evren arazisi satın alıyor mu?
Tanınmış ünlüler ve markalar, meta evrenden arazi satın almaya başlamıştır. Örneğin Snoop Dogg, The Sandbox üzerinde kendi Snoop Dogg Meta Evren Deneyimini yaratmaktadır. Adidas da kendi AdiVerse meta evren deneyimi için platform üzerinden alan satın almıştır. Markalar ve şirketler, meta evren ve NFT akımına katılmanın yanı sıra kullanıcılara meta evren hizmetlerine, oyunlarına ve ürünlerine erişerek kendileriyle etkileşim kurma şansı tanıyacaktır.

NFT araziler, bireysel yatırımcıların ardından kurumsal yatırımcıların bile ilgisini çekmeye başlamıştır. Örneğin The Metaverse Group, büyük miktarlarda dijital gayrimenkul satın almasıyla gündeme gelmiştir. Bu konudan ileride daha ayrıntılı bahsedeceğiz. Bu grubun merkezi bile sanal olarak Decentraland’in Kripto Vadisinde yer almaktadır. Danışmanlık şirketi PwC de Web 3.0 danışmanlık hizmetleri kapsamında Aralık 2021’de Decentraland’den araziler satın almıştır.

NFT sanal arazilerin fiyatları nelerden etkilenir?
Bir sanal arazinin fiyatı, diğer benzersiz tokenlere ya da kripto paralara benzer şekilde belirlenir. İncelenmesi gereken başlıca üç etmen vardır:

1. Kullanılabilirlik – Sanal araziler, farklı kullanım alanlarına sahip olmalarıyla diğer birçok NFT’den ayrılır. Bu kullanım alanları, arazinin hangi platform üzerinde yer aldığına bağlıdır. Örneğin, Decentraland gibi dijital dünyalar kullanıcıların kendi arazilerini yaratmasına ve kişiselleştirmesine imkan tanır.
Araziniz popüler bir yerdeyse ve çok ziyaretçi çekiyorsa, reklam için ücret talep edebilirsiniz. Ayrıca araziniz, size bir blockchain video oyununda avantajlar da sunabilir. Staking bonuslarınızı artırabilir ya da Axie Infinity’deki gibi benzersiz oyun içi etkinlikler deneyimleyebilirsiniz.
2. Platform – Decentraland, The Sandbox ya da yeni açılacak My Neighbour Alice gibi popüler platformların NFT arazi fiyatları daha yüksek olma eğilimindedir. Bunun nedeni piyasa arzı ve talebidir. Daha küçük projelere kıyasla bu platformlar daha büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir ve daha fazla ilgi çeker.
3. Spekülasyon – Geçmişte büyük NFT arazi satışları, spekülasyonun artmasına neden olmuştur. Örneğin NFT gayrimenkul şirketi Metaverse Group, Kasım 2021’de Decentraland’den 116 arazi parseli satın almak için yaklaşık 2,43 milyon USD harcamıştır. Her arazi 16 metrekaredir, bu da Fashion Street bölgesinde toplam 1.856 metrekarelik bir alan aldıkları anlamına gelir.

Meta evren arazileri nereden satın alınır?
Meta evren NFT arazisi satın almak için başlıca iki yöntem vardır. Bir arazi satışına katılarak doğrudan projeden ya da bir pazar yeri aracılığıyla diğer kullanıcılardan arazi satın alabilirsiniz.

NFT arazi satışları, ikincil piyasalara kıyasla daha düşük fiyata arazi satın almanın iyi bir yoludur. NFT arazilere sahip büyük meta evren projelerinin çoğunda fiyatlar artmıştır. Bu da bir satıştan veya indirim döneminde arazi almanın genellikle daha uygun maliyetli olduğu anlamına gelir. Bazı projeler tüm arazilerini tek seferde satarken diğerleri ise turlar halinde satar.

Bir NFT borsası, ikincil piyasadan arazi satın almanın en güvenli ve güvenilir yoludur. Bu sayede hem alıcı hem de satıcı, işlemin her iki taraf için de sorunsuz gerçekleşmesini sağlayan bir akıllı sözleşme ile korunmuş olur. Binance NFT Pazarı ve OpenSea, en popüler seçeneklerden ikisidir. Binance NFT Pazarı, Ethereum ve Binance Smart Chain’i desteklerken OpenSea’de ise Ethereum, Polygon ve Klaytn desteklenmektedir.

İlk meta evren arazinizi satın almadan önce ipuçları
Meta evren NFT arazisi satın almaya da diğer herhangi bir yatırım ya da finansal işlem gibi yaklaşılmalıdır. Mutlaka kendi araştırmanızı yapmalı ve aşağıdaki noktaları dikkate almalısınız:

NFT arazinizi itibarlı bir kaynaktan satın alın. Projenin satışından arazi satın alıyorsanız, doğru resmi bağlantıları kullandığınızdan emin olun. Başka bir kişiden arazi alıyorsanız da hiçbir zaman doğrudan bu kişinin cüzdanına transfer yapmayın. Satışı her zaman güvenilir, itibarlı bir pazar yerinden ya da kripto borsasından yapmalısınız. Daha önce de bahsettiğimiz gibi Binance NFT Pazarı’nı ve OpenSea’yi kullanabilirsiniz.
NFT araziyi satın alacağınıza mı yoksa kiralayacağınıza mı karar verin. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, bir arazi satın almanız gerekmeyebilir. Örneğin, popüler bir bölgede tek bir etkinliğe ev sahipliği yapmak istiyor olabilirsiniz. Kullandığınız platform kiralamayı destekliyorsa, ödeyeceğiniz fiyat bu bölgedeki trafiğe, diğer önemli bölgelere yakınlığa ve büyüklüğe bağlı olacaktır.
3. NFT arazinin projesini dikkatle değerlendirin Seçeceğiniz proje, NFT’nin kullanılabilirliğini ve kısmen de maliyetini belirleyecektir. Spekülasyon yapmak ve araziyi tekrar satmak istiyorsanız, projenin popülerlik, kullanıcı sayısı ve ardındaki ekip gibi temel bilgilerini inceleyin. Reklam alanı satacaksanız ya da başka bir kullanım alanından faydalanacaksanız, hangi meta evren platformunun ihtiyaçlarınıza daha uygun olduğunu araştırın. Tüm NFT projeleri başarılı olamayacaktır, bu nedenle NFT arazileri satın almadan önce finansal riskleri mutlaka göz önünde bulundurun. Hiçbir kullanım alanı olmayan ya da talep görmeyen bir arazi alırsanız, bu araziyi ebediyen elinizde tutmak zorunda kalabilirsiniz.

Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.