Bizimle iletişime Geçin

Nedir

Shiba Inu (SHIB) Nedir?

Yayınlanan

-

Shiba Inu (SHIB), adını bir Japon köpek cinsinden alan köpek temalı bir kripto paradır. Ryoshi takma adına sahip gerçek kimliği bilinmeyen bir geliştirici tarafından 2020 yılında yaratılmıştır. SHIB, Ethereum blockchainindeki Dogecoin’e (DOGE) alternatif olarak tasarlanmıştır.

SHIB, ShibaSwap adında merkezi bir borsaya sahip olan bir ERC-20 tokendir. SHIB yol haritası ve ekosistemi; Shiba Artist Incubator adında bir NFT sanat kuluçkasını, 10.000 “Shiboshi” NFT’sini ve Shiboshi Game adında bir NFT oyununu içerir.

Shiba Inu’nun ilk aşamada dolaşımdaki arzı 1 katrilyon tokendir. Ryoshi, tokenlerin %50’sini likidite yaratmak için Uniswap’ta kilitlemiş ve kalan %50’sini de Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in cüzdanına göndermiştir. Fakat Vitalik, coinlerin %90’ını yakmaya karar vermiş ve kalan %10’u da hayır işleri için bağışlamıştır.

SHIB’i Binance gibi kripto borsalarında SHIB/USDT ve SHIB/DOGE gibi farklı çiftlerle alıp satmanız mümkündür.

Giriş
Evcil hayvan seven kripto kullanıcıları için 2021 yılı, köpek temalı kripto paralardaki hızlı artışla özellikle heyecan verici geçti. Shiba Inu (SHIB), piyasanın kayda değer bir fiyat artışı yakalayan yükselişteki coinlerinden biriydi. “Dogecoin” katili olarak adlandırılan SHIB coin, sosyal medyada büyük bir popülerlik kazandı. Kasım 2021 itibarıyla SHIB, piyasa değeri en yüksek kripto paralar arasında bulunuyor. CoinMarketCap’te 11. sırada yer alıyor ve bu da onu rakibi DOGE’a oldukça yaklaştırıyor.

Shiba Inu (SHIB) nedir?
Shiba Inu (SHIB), Ethereum blockchaini üzerinde çalışan espri tabanlı bir kripto paradır. Ryoshi adını kullanan fakat Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya benzer şekilde kimliği bilinmeyen bir geliştirici tarafından Ağustos 2020’de yaratılmıştır. İsminden de anlaşılabileceği gibi SHIB, Japon köpek cinsi Shiba Inu’dan esinlenmiştir.
SHIB’in toplam arzı başlangıçta 1 katrilyondur. Bu kripto para piyasaya ilk sürüldüğünde Ryoshi, likidite sağlamak için toplam arzın %50’sini Uniswap’ta kilitlemiştir. Uniswap, Ethereum blockchaini üzerindeki bir otomatik piyasa yapıcı (AMM) protokolüdür ve merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasının en başarılı projelerinden biridir. Kalan 500 trilyon SHIB, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’e gönderilmiş, o da bu tutarın %90’ını yakmaya ve kalanı da Hindistan COVID-19 yardım fonuna bağışlamaya karar vermiştir.

Shiba Inu Ekosistemi
Shiba Inu, köpek temasını korumak için ekosisteminde köpeklere ilişkin terimler kullanır. “WoofPaper”a (whitepaper) göre Shiba Inu, merkeziyetsiz bir kripto para yaratmaya odaklanan topluluk odaklı bir projedir.

SHIB ekosistemi, ShibaSwap adında merkeziyetsiz bir borsa içerir. ShibaSwap’ta SHIB’i ve diğer kripto paraları alıp satabilir, likidite sağlamak için Puppy Havuzları’nı “kazabilir” ya da SHIB ve diğer iki ERC-20 tokeni Doge Killer (LEASH) ve Bone ShibaSwap (BONE) ile getiri elde etmek için tokenlerinizi akıllı sözleşmelere “gömebilirsiniz”.
LEASH, Shiba Inu tarafından yaratılmış ikinci tokendir ve o da ShibaSwap’ta yer alır. Dolaşımdaki arzı 107.646 token olan LEASH, en başta Dogecoin’in fiyatını takip etmek üzere elastik arzlı (rebase) token olarak kullanılmıştır. Fakat SHIB geliştiricileri LEASH’i bir ERC-20 tokene çevirmeye karar vermiştir. LEASH sahipleri tokenlerini likidite havuzunda stake edebilir ve ödül olarak xLEASH kazanabilir.
BONE ise bir yönetişim tokenidir. 250.000.000 tokenlik bir arza sahiptir. Gelecekte, ShibArmy’nin (topluluğun takma adı) Doggy DAO’daki önerileri oylamasına imkan tanıyacaktır.

Shiba Inu, Shiba Artist Incubator adında bir benzersiz token (NFT) sanat kuluçkası da sunmaktadır. Köpeklerden esinlenerek çalışmalar yapan dünyanın dört bir yanından sanatçıları, Shiba Inu’larını tablolar, fotoğraflar ve dijital düzenlemeler gibi sanat eserleriyle NFT pazarına sokmaya davet eder.
SHIB ekibi, Ekim 2021’de Ethereum blockchaini üzerinde 10.000 “Shiboshi” NFT’si çıkarmış ve Shiboshi Game adında bir NFT oyununun çıkarılacağını duyurmuştur. Yeni bir token yakma mekanizması da bu duyuruda yer almıştır. Shiboshi sahipleri, NFT’lerinin ismini değiştirmek istediğinde 100 USD’lik bir ücreti SHIB olarak ödemelidir. Alınan bu ücretler ise daha sonra yakılacaktır (yani SHIB yakım cüzdanına gönderilecektir).

“Espri” coinler nedir?
Diğer yüzlerce espri amaçlı çıkarılmış kripto paranın yanı sıra Dogecoin ve Shiba Inu da espri coin ya da “meme” token olarak bilinmektedir. Örneğin Dogecoin ve Shiba Inu, sevimli bir Shiba Inu köpeğin görselinden, PepeCoin (MEME) ise popüler bir hümanoid kurbağa karikatürü olan Pepe the Frog’dan esinlenmiştir.

Espri coinlerin çoğu, sınırlı bir hizmet ya da kullanım alanıyla yaratılır ve bitcoin (BTC) ve ether (ETH) gibi başlıca kripto paralardan daha kısa ömürlüdür. Bu nedenle, birçok espri coini başlıca alım satım platformlarında alıp satmak mümkün değildir. Ayrıca, çok yüksek bir arza sahip oldukları için genellikle espri coinlerin fiyatı düşüktür. SHIB ve DOGE gibi popüler olanların bile fiyatı yalnızca birkaç senttir.

Espri coinler, piyasa değeri daha yüksek kripto paraların yanında en başta arka sıralarda kalmalarına rağmen GameStop (GME) ve AMA Entertainment’ın (AMC) 2021’deki “espri hisse senedi” trendinin ardından yükselmeye başlamışlardır. Ocak 2021’de, SatoshiStreetBets adındaki bir Reddit grubu DOGE’u GME’nin kriptodaki karşılığı olarak kabul etmiş ve fiyatını artırma konusunda şakalaşmıştır. DOGE’un fiyatının yükselmeye başlamasıyla yatırımcılar, bu yükselişten kazanç elde etme umuduyla dikkatlerini DOGE’a ve diğer espri coinlere çevirmiştir. DOGE fiyatı, yalnızca beş gün için %2.000’den fazla yükselerek Mayıs 2021’de 73 sentlik tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştır.

Yine de kripto para alım satımı ve yatırımı yapmanın yüksek finansal risk içerdiğini unutmamak önemlidir. Espri coinlerin değeri çok oynak olabilir, bu nedenle her zaman Kendi Araştırmanızı Yapmalı (DYOR) ve kaybetmeyi göz alamayacağınız bir tutarla yatırım yapmamalısınız.

SHIB neden bu kadar popüler?
2020’deki küresel pandemi sırasında kripto para piyasası önce çöktü sonra da bireysel yatırımcıların enflasyondan korunmak amacıyla Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi dijital varlıklara yönelmesiyle hızlı bir yükselişe geçti. Daha önce de bahsettiğimiz gibi hisse senedi piyasalarında yaşananlar espri coinlerin yükselişine neden oldu. Bazıları SHIB’in popülerliğini, sosyal medya etkisine özellikle de Tesla CEO’su Elon Musk’a bağlamaktadır. Elon Musk’ın Mayıs 2021’de bir televizyon programında Dogecoin hakkında espri yapmasının ardından SHIB ve diğer espri coinler ve tokenlerin artan popülerliğinden faydalanmıştır. Kasım 2021 itibarıyla SHIB fiyatı, Ocak ayından bu yana %60.000.000’den fazla yükselmiştir.

SHIB’in diğer köpek temalı coinlerden ayrılmasının bir nedeni de Shiboshi NFT’leri ve oyunudur. NFT piyasalarının artan popülerliğiyle birlikte 35 dakikadan kısa bir süre içinde 10.000 Shiboshi satılmıştır. Shiba Inu, ShibaSwap platformunu kullanarak kendi NFT’lerini çıkarmıştır. Sahiplerinin Shiboshi’lerini isimlendirmesi ve SHIB token yakımını tetiklemesinin yanı sıra Shiboshi NFT oyununun geliştirilmesiyle de Shiba Inu’nun popülerliği artmaya devam edebilir.

Binance’te nasıl SHIB alınır?
SHIB, Binance gibi kripto para borsalarından satın alınabilir.
1. Binance hesabınıza giriş yapın ve sayfanın üst tarafında yer alan [Al -Sat] sekmesinden klasik ya da ileri düzey alım satım sayfasını seçin.

2. Ekranın sağ tarafındaki arama çubuğuna “SHIB” yazdığınızda mevcut alım satım çiftleri karşınıza çıkacaktır. Biz bu örnekte SHIB/BUSD çiftini kullanacağız. SHIB/BUSD alım satım sayfasını açmak için bu çifte tıklayın.

3. Ekranı aşağıya kaydırarak [Spot] kutusuna gidin ve satın almak istediğiniz SHIB miktarını girin. SHIB almak için farklı emir türlerinden birini seçebilirsiniz. Bu örnekte bir Piyasa Emri kullanacağız. Emri onaylamak için [SHIB Al] tuşuna tıklayın. Satın aldığınız SHIB’ler Spot Cüzdanınıza gönderilecektir.

Reklam
Continue Reading
Reklam

Copyright © 2022 Tavsiyebak
Tavsiyebak.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz.